A shea vaj egy közepesen kemény, sárgásfehér színű növényi zsiradék, amely egy Közép-Afrikában élő fa terméséből készül. A natúr shea vaj miatt magában is, és natúr kozmetikum receptúrák részeként is kiválóan ápolja a száraz, neurodermitiszes, ekcémás bőrt. Hidratálja, megnyugtatja, regenerálja a bőrt és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
A shea vaj előnyei
Már a finomítatlan, kezeletlen shea vajnak is bőrápoló tulajdonságai vannak. Amellett, hogy 60-70 %-os zsírtartalommal rendelkezik, gazdag A, E és F vitaminokban.
Napjainkban a kereskedelemben kapható, mesterséges összetevőket tartalmazó készítmények szinte mindegyike tartalmaz valamilyen kőolajszármazékot (pl. paraffin), ami elfedi a bőr pórusait, amely ezáltal nem képes lélegezni. Ezzel szemben a sheavaj felszívódik a bőrbe és hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. "Titka", hogy összetétele sokban hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételére, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.
Mirel használhatjuk a shea vajat?
Többek között ekcéma, pikkelysömör kezelésére, kiütések, rovarcsípések, bőrrepedezés, gyulladások ellen, valamint égések (napozás után is) enyhítésére is használhatjuk, de ránctalanításra és mély hidratálásra is alkalmas.
A száraz hajúak is bátran alkalmazhatják, hiszen – akárcsak a bőrt – a hajkoronánkat is puhává és hidratálttá teszi.
Ezekre figyelj a shea vaj használata során!
Hatékonyságát jelentősen megnövelheted, ha bemasszírozod a bőrbe. A használat gyakoriságát bőröd határozza meg. Eleinte gyakrabban - naponta kétszer, később ritkábban - napi egy alkalommal - lesz rá szüksége. Túladagolni nem lehet, mellékhatása nincs.
Tartsd a shea vajat szobahőmérsékleten, lefedve. Nem szükséges hűtőszekrényben tárolni, minőségét nem őrzi meg tovább, viszont az alacsony hőmérséklet hatására megkeményedik és nehezen használható lesz. Állagát már néhány fokos hőmérséklet-változás is befolyásolja, az optimális tárolási hőmérséklet 20-25°C. Ügyelj arra, hogy ne hagyd a shea vajat tűző napon, vagy nagyon meleg helyen, pl. fűtőtest közelében, vagy nyáron autóban.
Ha a sheavajat vizes bőrfelületre viszed fel, egy olyan emulzió képződik, amelynél jobb hidratálót kitalálni sem lehetne. A boltokban kapható "gyári" testápolók közül sok úgy hidratál, hogy a bőr mélyebb rétegeiből a bőrfelszín közelébe szívja a vizet. Ez hosszútávon persze károsítja a bőrt. A shea vaj nem csak nevében hidratáló...