Néhány masszív pattanás, elkapart kiütés, szerencsétlen baleset vagy csak egy műtéti beavatkozás után sokan ismerik az érzést amikor testünkre tekintve szembesülünk a nyomokkal amik talán egy életen át végig kísérnek minket.
De mi az a heg?
A hegképződés természetes velejárója annak a folyamatnak, ami a baleset, műtét, vagy egyéb betegség következtében kialakult bőrsebek gyógyulása során megy végbe. Minél inkább károsodott a bőrfelület, annál több időt vesz igénybe a gyógyulás és annál nagyobb a lehetősége annak, hogy feltűnő heg keletkezzék. A hegképződést az életkor, a seb elhelyezkedése és bizonyos genetikai tényezők befolyásolják. A fiatal bőr hajlamosabb arra, hogy a gyógyulás során túlburjánzzon és ez nagyobb, vastagabb hegek képződéséhez vezet. Kezdetben a heg vörös színű és vastag, később fokozatosan elhalványodhat.
A jó hír az, hogy számtalan megoldással enyhíthetünk a látványon, a rossz pedig az, hogy nincs olyan eljárás amellyel véglegesen eltüntethetnék.
Hegkezelés módjai
Szilikonos gél
Nem csak kozmetikai, de gyógyszertári készítményeket is ajánlanak zavaró hegeinkre. Ezek közül a legismertebb talán a szilikonos gél amelynek hatására kisimulnak a sérült bőrfelületek, azonban az ár-érték arány nem a leg kedvezőbb.
Sejtmegűjító szérum
A másik kozmetikai megoldás a természetes alapanyagokból készült alfa-bizabolt tartalmazó, sejtmegújító szérum amely klinikailag bizonyítottan javítja a hegek és striák egyenetlen bőrtónusait. Ez a termék kifejezetten antioxidánsokkal és enzimekkel lett megalkotva, melyek kollagén és elasztin erősítőként és „sejtekkel kommunikáló” hatóanyagokként működnek.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a fentiek is csak rendszeres használat mellett puhítják és simítják a sérült bőrfelületet!
Kozmetikai kezelések
Ha kicsit drasztikusabb beavatkozásra szánjuk el magunkat akkor választhatunk a különböző kozmetikai kezelések és a plasztikai sebészet tárházából.
Ilyen például a mikrodermabrázió vagy a dermarolleres kezelés. Mindkettőről érdemes kozmetikusunknál, bőrgyógyásznál érdeklődni, azonban azt tudnunk kell, hogy amíg a mikrodermabrázió egy fájdalommentes kezelés addig a dermaroller egy kétségtelenül ijesztő eljárás. A delikvens arcát először lefertőtlenítik, majd érzéstelenítik, és négyzetcentiméterenként 250 tűvel szurkálják egy henger segítségével. A finom kis sebzések beindítják a bőr saját regenerációját, illetve kollagén termelését, így nemcsak a ráncok halványodnak, de a heges rostok fellazításával a besüppedő vagy kiemelkedő hegek is javulhatnak.
A döntés tehát ránk van bízva. Érdemes odafigyelni és javítani hegeink állapotán, de talán a legfontosabb, hogy elfogadjuk: Örökre velünk maradnak.